ObecChrást

Uspořádali jsme Tuháčkův běh 2021

TB2021

Krátké info a výsledky k uskutečněnému XXII. ročníku tradičního Tuháčkova běhu

Již několik let, konkrétně 23 let, je neměnnou tradicí poslední květnové soboty Tuháčkův běh pořádaný zprvu samotným panem Honzou Tuháčkem a jeho přáteli, poté již ve spolupráci s obcí Chrást a ochotnými lidmi, kteří se kolem běhání "motají".

V roce 2020 jsme byli nuceni kvůli covidovým opatřením od pořádání upustit. Hodně nás to mrzelo, protože tato krásná rodinná akce nám velmi chyběla. V roce 2021, v tradičním květnovém termínu nebyla epidemiologická situace o nic lepší, tedy rozhodli jsme o vyjímečném přesunutí pořádání běhu na termín 18. září.

Toto rozhodnutí se ukázalo býti šťastným. Počasí nám i přes krátkou ranní přeháňku přálo a do krásného areálu na Valše se sjelo na 160 běhuchtivých nadšenců různých věkových kategorií z řad dětí, žen i mužů.

Po počátečním nešťastném vyrojení se bodavého hmyzu se s obrovskou vervou pustili do závodění ve svých kategoriích všichni sportovci z řad dětí. V cíli každého jednotlivého běhu převažovaly úsměvy nad nespokojenými výrazy (ty zmizely nejpozději po vyhlášení, kdy každý účastník obdržel sáček plný dobrot a placku kolem krku) a mohlo se jít k již tradičnímu ohništi se špekáčky opravdu pro každého.

Hlavní kategorie odstartovala cca v 11.00 hodin a bylo o co závodit. Ne že by body do brdského běžeckého poháru nebyly už samy o sobě hnacím motorem, nicméně příslib 500,- Kč za překonání rekordu trati v kategorii mužů i žen byl velmi motivační! Počasí rychlému běhu přálo, trať byla, dle slov jednoho z účastníků "jako z pohádky" a tak jsme brzy v cíli přivítali prvního doběhnuvšího muže Petra Pavlišena, který s půlminutovým náskokem opanoval nejen svoji kategorii, ale i celý závod. Mužský rekord trati ovšem odolal.

To v kategorii žen se vše na jedničku povedlo Anitě Žákové, která nejenže zvítězila s více než dvouminutovým náskokem na druhou v cíli a připsala si tak plný počet bodů v brdském běžeckém poháru, ale dokázala o 2 sekundy posunout i ženský traťový rekord, za což jí právem patřil již zmiňovaný finanční bonus.

Konec dobrý, všechno dobré. Tentokrát se nám všichni běžci vrátili do cíle ve zdraví a v dobré náladě, což bylo hlavním cílem pořadatelů, a všichni tak mohli ochutnat výborný guláš, napít se něčeho dobrého a nasát přátelskou atmosféru naší akce.

Závěrem je potřeba poděkovat všem, kteří byli jakkoliv nápomocni při pořádání Tuháčkova běhu, pivovaru Herold, který vytrvale běh podporuje už od jeho vzniku, všem sportovcům i všem divákům, kteří každý rok spoluvytvářejí tolik žádanou a obdivovanou pohodu námi pořádaného závodu. Děkujeme!

Nám, pořadatelům, nezbývá než si přát, abychom se i nadále scházeli v hojném počtu, aby se k nám všichni rádi vraceli, aby nebylo nic, co by nám ubíralo sil a hlavně, aby byl svět zase v pořádku.

Ještě jednou děkujeme! Za pořadatele, Jirka Ptáček, starosta.